Dolar 2018’de Ne Olur?

2018-dolar-ne-olur

Dolar 2018’de Ne Olur?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Donald Trump’un başkan seçildiğinden beri yürüttüğü sert tutum neticesinde, Amerikan Doları tüm dünyada inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor. Ülkemiz açısından bakacak olursak, dünya çapındaki siyasi gelişmelerin de yansımasıyla birlikte dolar psikolojik sınır olan 4 TL’yi aşmış durumda. 2018 yılının ortalarına yaklaşırken, herkesin dolarla ilgili çeşitli beklentileri olduğunu görmekteyiz. İnsanlar dolar ne olur diye merak içindeler. Dövizle borçlanmanın da yoğun olmasından dolayı Amerikan Doları/Türk Lirası paritesi ülkemiz açısından büyük önem arz etmekte. Her zaman şahit olduğumuz gibi, doların Türk lirası karşısındaki değişimi enflasyonun da, faizlerin de, yatırımın da, tüm tüketim hesaplarının da yönünü belirleyen en önemli unsurlardan biri. Dünyadaki gelişmelerin çok hızlı seyrettiği bir dönemde, Doların 2018 yılında nasıl bir ivme yakalayacağını net olarak kestirmek zor. Bugüne kadar dolar fiyatlarının nasıl ve ne sebeplerden dolayı değiştiğine bakarak ve 2018 yılı itibariyle doların yükselmesine ya da düşmesine neden olabilecek etkenleri sıralayarak bazı tahminler yapılabilir. Ancak bu tahminlerin tümü, yalnızca kaba tahminler olarak adlandırılabilir. 2009 yılından bugüne kadar doların izlediği grafik, bize 2018 yılında doların nasıl bir yol izleyeceği konusunda ipuçları verebilir.

2010 senesinde 1 Doların 1.5 TL olduğu dönemlerde, uzmanların beklentisi 1 doların 1 Türk Lirası olacağı yönündeydi. O dönem enflasyon oranı yüzde %7 civarlarındaydı, yani çok yüksek bir enflasyon oranı yoktu. 1 sene sonrasında ise, o dönemki ekonomik çalkantıların da etkisiyle birlikte doların Türk Lirasına karşı %22 oranında değer kazandığına şahit olduk. Türk Lirası dolar karşısında değer kaybedince

, 1.55 TL civarında seyreden dolar 1.89 TL’ye yükseldi. 2013 yılında ise, doların tüm dünyada değer kazanmasıyla birlikte Türkiye’de de 2.13 TL seviyelerine geldi. 2016 yılında 3.52 TL olan dolar, 2017 yılında ise 3.81 TL rakamına ulaştı. 2018’in ortasına yaklaştıkça doların 4 lirayı geçtiğine şahit olduk. Bunun anlamı ise, Türk Lirasının dolar başta olmak üzere birçok döviz cinsi karşısında ciddi anlamda değer kaybı yaşadığıdır. Geçmiş yıllarda görülen Amerikan Doları’ndaki büyük dalgalanmalar neticesinde, 2018 yılı ortaları için için tahmin yapmak çok zor. 2018 yılının Türkiye açısından daha iyi geçmesi beklenirken, Türk Lirası’nın Amerikan Dolarına karşı değer kazanmasını umut ediyoruz.

Aşağıdaki başlıkları senin için buldum belki ilgini çeker !

1 Yorum

Yorum yaparak düşüncelerini bildirmek ister misin ?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Reklam Engelleyici Tespit Edildi!!!

Reklamları engellemek için eklenti kullandığınızı belirledik. Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bize destek olun.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO

Cart

Your Cart is Empty

Back To Shop